Psihologija psov
Psihologija psov
- Podrobnosti
Pes ni »skoraj človek« in ne poznam nobene večje žalitve za psa, kot da ga opišemo kot takega.
John Holmes
Charles Darwin je v svojem delu The Descent of Man (Izvor človeka) zapisal, da je edina razlika v inteligenci ljudi in večino naših nižjih sorodnikov sesalcev »v stopnji in ne v vrsti«. Nadaljeval je, da »čute in intuicijo, različna čustva in sposobnosti, kot so ljubezen, spomin, pozornost, radovednost, posnemanje, sklepanje itd., s katerimi se ponaša človek, lahko v zametkih ali morda celo dobro razvite najdemo tudi pri nižje razvitih živalih.«
Sv. Tomaž Akvinski, eden najvplivnejših filozofov Rimskokatoliške Cerkve, je v 13. stoletju izoblikoval uradno cerkveno doktrino, po kateri se ljudje in živali razlikujemo le kvantitativno (v stopnji, do katere se naše mentalne sposobnosti izrazijo) in ne kvalitativno (v specifični naravi teh mentalnih procesov).
Kje so torej psi na lestvici živalske inteligence oziroma kje so v primerjavi s človeško inteligenco?
Dr. Stanley Coren pravi: ''Ko sem bil še študent psihologije, je prevladovalo mnenje, da so psi (in druge živali) beagleaste oblike napolnjeni z refleksi, avtomatičnimi odzivi in genetskim programom. Spodbujali so nas, naj pse obravnavamo le kot biološke stroje. Menili so, da je učenje psov predvsem programiranje refleksov, pri čemer pa pes ne potrebuje nič več zavesti kot računalnik, da bi programiranje uspelo. Niso razmišljali o tem, da bi psom priznali kognitivne modifikacije, kakršne so značilne za ljudi.'' Zagotavljali so nam na primer, da beagle ni zavedajoče, razmišljujoče bitje, ki bi se zavedalo samega sebe in čustvovalo, pač pa, da gre le za vrečo.